Efektivní rady pro úspěšný základní výcvik vašeho pejska podle MyDr.Dog

Během společného života s naším pejskem se často setkáváme s jeho psími kamarády a máme tak možnost vidět rozdíly v míře poslušnosti k jeho páníčkovi. Samozřejmě, že každé plemeno má jiné předpoklady a míru schopnosti se učit, avšak každý z nás by si jistě přál mít doma pejska minimálně se zvládnutými základními povely. Co ale vlastně jsou ty základní povely a jak docílit jejich osvojení?

Výcvik psů můžeme rozdělit do základních skupin:

  • Sportovní kynologie.
  • Záchranářská kynologie.
  • Řešení problémového chování.
  • Základní poslušnost.

A právě výcvikem základní poslušnosti projdeme tak, aby takto trávený čas byl pro pejska zábavou a pro jeho pána efektivní výcvik, kdy výsledkem bude poslušný a spokojený pes.

Často se můžeme setkat s předsudky, že výcvik psa je složitý a velmi časově náročný. Určitý čas je samozřejmě potřeba pejskovi věnovat, ale s tím by však měl každý, kdo si pořizuje nového člena rodiny, počítat. Základní rada zní: ,,Kolik času pejskovi hned v počátku jeho života dáte, tolik se vám to v budoucnosti vrátí.“ Je tedy třeba základní výcvik neuspěchat a věnovat mu patřičnou pozornost.

Čeho se ale držet a čeho se naopak raději vyvarovat? Nejdůležitější a zcela zásadní je dodržení dvou základních pravidel:

  • Neměnnost povelů.
  • Důslednost.


Nyní přichází na řadu dodržování zásady druhé. Co znamená důslednost? Znamená, že na dokončení povelu musíme trvat a že ,,ke mně“ znamená až přesně zvolenou pozici u páníčka ve stoje či v pozici sed, samozřejmě v závislosti na tipu povelu. Stejně tak jako ,,lehni“ není ,,polo lehni“.

Druhá zásada klade větší důraz na samotného páníčka, který má časem tendenci pejska chválit dříve, než je povel dokončen, avšak neuvědomuje si, že takové chování je pro pejska matoucí a sám mu tím pak cvičení ještě komplikuje.

 

Je potřeba si uvědomit, že není ,,sedni“ jako SEDNI. ,,Sedni“ není stejný povel, jako TADY SI SEDNI, že POCEM, neznamená to stejné, jako ,,ke mně“ a že např. NIKAM není, jako ,,zůstaň“ ????

 

 

 

Pro úspěšný výcvik se musíme vyzbrojit velkou dávkou chvály, pamlsky, trpělivostí a výcvik může začít…

 

 

 

Jako absolutní základ je stanovení si povelů, které pro pejska zůstanou neměnné od výcviku po celou dobu jeho života. Mezi tyto základní povely patří, sedni, lehni, pac a např. zůstaň. Jakmile si pejsek pomalinku, ale jistě, začne tyto povely osvojovat, je důležité již konkrétní znění povelů neměnit a při každém správném provedení pejska pochválit a s chválou rozhodně nešetřit.

 

Jednoduchá rada na závěr. Milujte svého psa a pro výcvik mu již v počátku věnujte dostatek času. Vyzbrojte se pamlsky, jasnými povely, které chcete pejska naučit a při tréninku a dokončení správného povelu nešetřete chválou a pamlsky za odměnu. Na závěr myslete na jednu věc, když pejskovi dáváme povel, vždy trváme na jeho provedení a dokončení. Tento jednoduchý postup vám zaručí, že na přivolání pejsek přijde k noze, lehne si nebo sedne, také vyčká na místě, až se mu jeho člověčí parťák vrátí ????

Přejeme mnoho krásných společně strávených chvil a nezapomeňte se o ně podělit na našem blogu. Pro více informací zvolte odkaz níže nebo rovnou direct na Instagramu.

Více informací: https://www.mydrdog.cz/kontakty/

Instagram: https://www.instagram.com/mydr.dog/